Facebook Instagram
EXTRA EXTRA

Rýma u nejmenších: Jak zvolit vhodnou odsávačku hlenu?

Ucpaný nosík dokáže potrápit nejen samotné dítě, ale i jeho rodiče. V následujícím článku se dozvíte, jak rozpoznat rýmu co nejdříve, jak ji léčit a na co se ..

Datum: 18.02.2025

Ucpaný nosík dokáže potrápit nejen samotné dítě, ale i jeho rodiče. V následujícím článku se dozvíte, jak rozpoznat rýmu co nejdříve, jak ji léčit a na co se zaměřit při výběru té správné odsávačky hlenů. V závěru se podíváme i na několik osvědčených tipů, jak rýmě u miminek předcházet.


Jak poznáte, že má děťátko rýmu?

Rýma je jedno z nejběžnějších onemocnění u dětí a pravděpodobně se jí dříve či později nevyhnete. V rané fázi si můžete všimnout, že dítě hůře dýchá a může mít neprůchodné nosní dírky. Někdy se přidá kýchání, pokašlávání nebo dokonce chrápání, pokud dítě spí na zádech. Zpočátku je nosní sekret obvykle čirý a poměrně řídký.


Zásadní krok v léčbě rýmy: odsávání

Samotná léčba rýmy u kojenců se zakládá především na pravidelném odstraňování hlenů z nosu. Pokud se rýma neodsává, může se zdánlivě nevinný problém rozvinout v komplikace, například v zánět středního ucha nebo v infekci dolních dýchacích cest. Dokud se dítě samo nenaučí smrkat, je důkladné odsávání sekrece nezbytné.
 

Rýma u nejmenších: Jak zvolit vhodnou odsávačku hlenu?


Jaké typy odsávaček můžete zvolit?

Na trhu najdete řadu odsávaček, které se liší nejen provedením, ale i způsobem použití, mírou hlučnosti či cenou. V následujícím přehledu se podíváme na nejčastější druhy včetně základních rad, jak s nimi pracovat. Zmíníme také hlavní výhody a nevýhody.


Hadičková odsávačka

Tento typ vypadá obvykle jako menší průhledná nádobka se dvěma hadičkami. Jedna hadička se vloží do úst rodiče, druhá slouží k jemnému přiložení k nosu dítěte. Podtlak se vytváří sáním přes ústa a hlen se následně shromažďuje v nádobce.

  • Použití: Konec jedné hadičky si vložte do úst, druhou přidržte u dětského nosu a jemným sáním odsávejte hlen. Všechen sekret se ukládá do středové části odsávačky.


Balónková odsávačka

Balónková odsávačka má tvar gumového balónku s uzší plastovou koncovkou. Hlen je odsáván na základě vytvořeného podtlaku, když nejprve balónek stlačíte a poté ho pomalu uvolníte.

  • Použití: Balónek stiskněte, přiložte k nosu dítěte a uvolněte. Tím dojde ke nasátí hlenu.


Odsávačka napojená na vysavač

Tato odsávačka využívá sací sílu domácího vysavače. Skládá se z hadičky a sběrné komůrky s nástavcem. Jedna část se vloží do hubice vysavače, druhá se přiloží k nosu dítěte. Díky konstrukci je proces šetrný vůči sliznici.

  • Použití: Zapojte odsávačku do vysavače, druhý konec nasaďte k nosní dírce a pusťte vysavač na přiměřený výkon. Hlen se nasaje do sběrné části odsávačky.
  • TIP: Pokud se sekret nedaří okamžitě nasát, zlehka pohybujte nástavcem u nosu, abyste zachytili hlen.
     

Rýma u nejmenších: Jak zvolit vhodnou odsávačku hlenu?


Elektronická (bateriová) odsávačka

Tento druh je poháněn bateriemi a je vybaven nádobkou, do níž se hlen sbírá. Hlavní výhodou je jeho přenosnost a relativně tichý chod, což může být výhodné zejména při cestování.

  • Použití: Odsávačku zapněte, jemně vložte nástavec do nosu a druhou dírku lehce přidržte prstem, aby vznikl lepší podtlak. Jakmile se hlen dostane do kontaktu s nástavcem, uslyšíte, že se začíná odsávat.
  • TIP: Myslete na náhradní baterie, pokud berete tuto odsávačku například na dovolenou.

 

Typ odsávačky Výhody Nevýhody
Hadičková / balónková + Nízká cena
+ Nenáročné na místo
+ Velmi tichý provoz
- Pomalejší a méně silné odsávání
- Nevhodné pro silnou rýmu
- Při nesprávném použití hrozí podráždění sliznice
Dobrá volba jako záložní řešení například na cestách.
Na vysavač + Vysoká efektivita
+ Lze použít i manuálně jako hadičkovou odsávačku
+ Bezpečné pro nosní sliznici
- Hluk vysavače
- Potřeba mít po ruce vysavač
- Může dítě vylekat
Výborné řešení při silnější rýmě, hlavně pro domácí prostředí.
Elektronická (bateriová) + Některé modely mají vysoký sací výkon
+ Tichý chod
+ Skladná varianta
- Vyšší pořizovací náklady
- Baterie je třeba vyměňovat
Ideální na cesty, kde není k dispozici vysavač.

 

Jak rýmě u miminek předcházet

Nejlepší je snaha rýmě úplně zabránit. Následující kroky vám pomohou snížit riziko, že se u dítěte rýma objeví:

  1. Omezte kontakt s osobami, které aktuálně bojují s nachlazením, a vždy dbejte na pečlivou hygienu.
  2. V místnosti, kde dítě spí, se snažte udržovat optimální vlhkost vzduchu (45–65 %). Pokud je vzduch příliš suchý, můžete krátkodobě využít mokrý ručník přehozený přes topení. Z dlouhodobého hlediska stojí za úvahu pořízení zvlhčovače vzduchu.
  3. Nebojte se vyrazit s dítětem na čerstvý vzduch, i když je chladněji. Oblečte jej adekvátně teplotám a dbejte na to, aby neprochladlo.
  4. Postupným otužováním můžete posílit obranyschopnost dítěte vůči nachlazení.

 

Tip

Při prevenci i léčbě se osvědčuje mořská voda ve spreji, kterou seženete v lékárně a která je vhodná už od narození. Slaná voda pomůže uvolnit dutiny a zjednoduší odsávání. Pro prevenci bývá dostatečné jedno stříknutí denně do každé nosní dírky (není nutné následné odsávání), při léčbě rýmy se řiďte pokyny uvedenými v příbalové informaci.


Autor článku: Bibik.cz
Nejnovější příspěvky
Na vašem soukromí nám záleží Používáme soubory cookie a podobné nástroje, které jsou nezbytné k tomu, abychom Vám umožnili nakupovat, vylepšovali Váš zážitek z nakupování a mohli poskytovat naše služby.
Více informací Méně informací