Problém zvaný opruzeniny trápí mnoho rodičů, ať už se jedná o podráždění kůže na stehnech, v tříslech, v podpaží nebo o takzvanou plenkovou dermatitidu. Vždy jde ..
Problém zvaný opruzeniny trápí mnoho rodičů, ať už se jedná o podráždění kůže na stehnech, v tříslech, v podpaží nebo o takzvanou plenkovou dermatitidu. Vždy jde o velmi nepříjemný stav, který může dítěti působit pálení a bolest. Naštěstí existuje několik ověřených způsobů, jak podrážděné pokožce rychle ulevit. V tomto článku se dozvíte, jak opruzeniny rozpoznat, jak je léčit a jak jim účinně předcházet nejen u malých dětí, ale také u dospělých osob.
Mluví se o „vlkovi“, což je lidové označení pro opruzeniny. Ty vznikají tam, kde se kůže nadměrně potí, je ve vlhkém prostředí a zároveň dochází k tření. Děti ani dospělí nejsou vůči nim imunní, ovšem v letních měsících se riziko ještě zvyšuje. Mezi prvotní příznaky patří svědění a pálení, po nichž následuje zarudnutí. Červené, citlivé a případně i mokvající plochy na pokožce jsou velmi nepříjemné na dotek. Postižená místa bývají vlhká a mohou se objevit drobné puchýřky či pupínky.
Opruzeniny u dětí se často označují jako plenková dermatitida. Jde o kožní zánět, který se vyskytuje zejména v místech zakrytých plenou, tedy v rozkroku, v tříslech nebo na zadečku. Běžně postihuje kojence a batolata, ale může se vyskytnout také u dospělých osob se sníženou soběstačností, kteří nosí inkontinenční pomůcky. Plenková dermatitida se rozvíjí ve vlhkém a teplém prostředí, zvlášť pokud se pokožka nedostatečně větrá a je přímo drážděna močí či stolicí. Při zanedbání se může dostavit infekce způsobená bakteriemi nebo kvasinkami.
Klasickým spouštěčem je tření plenek o dětskou kůži a omezený přístup vzduchu. Výrazně se na rozvoji podílí přítomnost stolice (zejména u průjmu), kde enzymy mohou jemnou pokožku ještě více narušit. Pokud se nepřebaluje včas, červená ložiska se rychle rozšíří a dítě pak trpí, protože opruzená místa hodně pálí a bolí. Někdy se objeví i otok nebo drobná vyrážka připomínající kopřivku.
I když se dnes vyrábějí plenky s vysokou savostí, při větších vedrech se jemná dětská pokožka zkrátka zpotí. Spolu s amoniakem z moči vzniká v oblasti plenek ideální prostředí k rozvoji tohoto zánětu. Pokožka je narušená a stává se náchylnou vůči mikroorganismům. Pokud se problém neřeší včas, situace se může zkomplikovat výskytem bakteriální či kvasinkové infekce.
Nejčastěji se objeví zarudlá a lesklá místa, které mohou být oteklá a bolestivá. Drobnější puchýřky nebo mokvání signalizují zhoršení stavu. Pokud se přidá kvasinková nebo bakteriální infekce, mohou se objevit výraznější defekty kůže. Dítě pak bývá plačtivější a podrážděnější, jelikož ho zasažená oblast pálí a trápí při každém dotyku.
Jakmile na dětské pokožce zpozorujete zarudnutí, pálení nebo jiné příznaky opruzenin, je nutné rychle zahájit léčbu. Kůže dětí je velice citlivá a zaslouží si opatrný přístup. Většina běžných opruzenin se dá účinně vyléčit doma, pokud se nepodcení počáteční péče. Hlavním cílem je omezit nadměrnou vlhkost, snížit tření v zasažených místech a zabránit přímému styku se stolicí či močí. Zde je několik základních kroků k úspěšné léčbě opruzenin:
Plenky je třeba měnit tak často, aby byla pokožka co nejvíce v suchu. Zvláště v kojeneckém věku dochází k močení velmi často, a pokud se k tomu přidá stolice, účinek dráždivých enzymů na kůži je ještě vyšší. Rodiče by proto měli stav plenek pravidelně kontrolovat, aby se předešlo delšímu styku kůže s vlhkem a bakteriemi.
Při akutních projevech pomůže volit o číslo větší plenky, protože lépe zabraňují tření a mají také větší absorpční jádro. Jestliže dáváte přednost látkovým plenám, důkladně je vymáchejte, nepoužívejte aviváž a po usušení je přežehlete. Pokud to není nutné kvůli alergii, mohou jednorázové plenky být pro léčbu opruzenin vhodnější, protože lépe oddělují moč od pokožky.
Pečlivé omytí kůže od zbytků stolice a moči je klíčové. Používejte vlažnou tekoucí vodu a dětské mýdlo určené na citlivou pleť jen po stolici. Po omytí postižená místa jemně osušte bez zbytečného tření. Pokud chcete použít bylinnou koupel, vyzkoušejte heřmánek či řepík.
Opruzený zadeček se potřebuje co nejvíce provětrat. Nechte dítě chvíli bez plenky pokaždé, když přebalujete. Pokožka se zklidní a rychleji zregeneruje.
Na opruzeniny u dětí často zabírají volně prodejné krémy s obsahem panthenolu, zinku nebo vitaminů D a E. Důležitá je tenká vrstva aplikace a vždy pouze na dobře osušenou pokožku. Příliš silná vrstva může vytvořit neprodyšný film, který situaci zhorší. Zásypy se pro vlhká místa obvykle nedoporučují.
Při výskytu opruzenin u holčiček je třeba pečlivě omývat genitálie směrem zepředu dozadu, aby nedošlo k zanesení infekce do pochvy. Stejně tak je potřeba jemně a důkladně osušenou pokožku co nejčastěji vystavovat vzduchu. U chlapečků bývají náchylná místa pod šourkem a penisem, kde se hromadí vlhkost. I zde je nutná šetrná hygiena a dostatečné osušení.
Pokud se opruzeniny i přes vhodnou péči nelepší nebo se objeví mokvání, je čas navštívit dětského lékaře. Může jít o signál, že se v místě přemnožily kvasinky nebo bakterie, což si vyžaduje další léčbu speciálními mastmi. V závažnějších případech se přistupuje k podání léků s obsahem lokálního kortikoidu, aby se zánět zklidnil.
Prevence je často mnohem jednodušší než samotná léčba. Malé děti, zvlášť v létě, vyžadují zvýšenou péči, abyste zabránili zapaření pokožky. Je proto důležité dbát na vhodné savé plenky, časté přebalování, šetrné mytí a sušení bez drhnutí. Snižujete tím riziko vytvoření červených podrážděných míst, která dítě velmi bolí. Pamatujte, že čím je menší kontakt s vlhkem a nečistotami, tím nižší pravděpodobnost vzniku opruzenin.
Ačkoli jsou opruzeniny často spojovány s malými dětmi, rozhodně netrápí jen je. V teplých obdobích nebo při vyšší míře pocení hrozí zapaření kůže i dospělým. Typicky se objevují v tříslech, na vnitřní straně stehen, podpaží, v rozkroku, na zadku či pod prsy. Pokožka zde bývá zarudlá, pálí a při delším zanedbání se mohou přidat i bakteriální či plísňové komplikace.
Na vznik opruzenin má vliv zejména pocení, nedostatečná ventilace a následné tření kůže o sebe či o neprodyšné oblečení. Jakmile kůže zvlhne a začne se dráždit, rychle se vytvoří citlivá ložiska, která mohou být velmi bolestivá. Nejlepší strategií je okamžitá péče – udržovat kůži čistou, suchou a dopřát jí vhodné přípravky k regeneraci.
Mezi nejčastěji používané prostředky patří krémy a masti se zinkem, panthenolem či s rybím tukem. Zinek zklidňuje zánět a vytváří ochranný film. Panthenol je pro regeneraci a tvorbu kůže důležitý, zatímco rybí tuk (například v masti Rybilka) obsahuje vitamin D a pomáhá se zklidněním podrážděné pokožky. Vhodné jsou rovněž bylinky – řepík lékařský či měsíček. V obou případech se dají využít ve formě koupele, nálevu či masti a mají hojivé i antiseptické účinky.
Nejlepší je vzniku opruzenin předcházet, obzvláště pokud víte, že se snadno zpotíte nebo máte k nim sklony. Udržujte kůži v rizikových partiích čistou a suchou, nosíte-li upnuté oblečení, vybírejte funkční materiály podporující odvod potu. Při vysokých teplotách je vhodné se osprchovat i několikrát denně vlažnou vodou.
V boji s opruzeninami hraje hlavní roli včasná reakce, pečlivé osušování a pravidelné používání vhodných ochranných a hojivých krémů. Díky těmto opatřením můžete výrazně snížit riziko vzniku opruzenin a zajistit, aby se pokožka dokázala rychle zregenerovat. Nezapomínejte, že prevence je vždy levnější, šetrnější a pohodlnější než následné řešení rozvinutého problému.