Facebook Instagram
EXTRA EXTRA

Jak koupat miminko: 10 nejčastějších dotazů

První koupání novorozeného děťátka může v mnoha rodičích vzbuzovat nejistotu. Aby se tato rutina nestala zdrojem napětí, vyplatí se mít předem jasno ..

Datum: 26.02.2025

První koupání novorozeného děťátka může v mnoha rodičích vzbuzovat nejistotu. Aby se tato rutina nestala zdrojem napětí, vyplatí se mít předem jasno v tom, jak celý proces probíhá a co si k němu připravit. Nezapomeňte, že můžete zapojit i tatínka. Důležitá je také volba prostoru pro koupel – bude pohodlnější velká vana, dětská vanička, nebo by mohl vyhovovat koupací kyblík? Následující řádky shrnují postup koupání, poradí s volbou správného času a nabízejí řadu užitečných postřehů, které vám společné chvíle ve vodě usnadní.

 

1. Kdy začít s první koupelí?

V porodnici se obvykle novorozenec poprvé koupe již po jednom až dvou dnech od narození. Jakmile se však s děťátkem ocitnete doma, není nutné koupání okamžitě opakovat. Než se do něj pustíte, postačí jemné omývání houbičkou či vatovým tamponem, lehce namočeným ve vodě s kapkou dětského oleje. Běžnou koupel můžete vyzkoušet klidně až za několik dnů, až si budete na manipulaci s miminkem jistější.

 

2. Je lepší koupat před krmením, nebo po něm?

Obecně se doporučuje koupání před samotným krmením. Pokud však miminko nemá ještě pevný režim a kojíte ho na vyžádání, snažte se najít vhodnou dobu mezi kojeními. Hladový drobeček by při koupeli mohl být neklidný, takže je vždy lepší dát mu nějaký čas na částečné strávení mléka. Samotné koupání je často vhodné naplánovat na podvečerní hodiny, kdy pomůže miminko zklidnit a připravit k poklidnému spánku. Na druhou stranu není dobré nechávat koupání až na chvíli, kdy je miminko příliš unavené.

 

3. Jak často koupat malé dítě?

Dříve se doporučovalo koupat děti každý den, dnes však lékaři radí koupat asi každé dva až tři dny. U dětí se zvláště citlivou pokožkou nebo s projevy ekzému je možné koupat třeba jen jednou týdně. Pokud miminko potřebujete očistit častěji, zkuste ho opláchnout čistou vodou bez použití mýdla. Každý den je nicméně vhodné pečlivě prohlédnout záhyby pokožky – za ušima, v podpaží, v tříslech či pod krčkem – a případně je jemně otřít navlhčeným tamponem. Předejdete tak opruzeninám.


Jak koupat miminko: 10 nejčastějších dotazů

 

4. Jaká je vhodná teplota vody?

Koupelová voda by se měla přibližovat tělesné teplotě, tedy zhruba 37 °C. Pro jistotu je dobré spolehnout se na teploměr do vody, který vám dá přesná čísla. Kromě teploty vody nezapomeňte také na okolní teplotu v místnosti, která by se měla pohybovat kolem 24–25 °C.

 

5. Jak při koupání správně postupovat?

  • Nikdy nenechávejte dítě samotné ve vodě, proto si předem nachystejte vše, co budete k mytí potřebovat.
  • Vaničku (případně velkou vanu) naplňte vodou zhruba do výšky 10 až 15 cm.
  • Pokud koupete sami, jednou rukou podpírejte hlavičku dítěte, druhou ho myjte navlhčenou houbičkou či žínkou, kam jste nanesli kapičku mýdla.
  • Postupujte od horní části těla směrem dolů. Kůži nedrhněte, spíše provádějte jemné masážní pohyby. Zaměřte se na kožní záhyby, kde se usazuje nečistota (krk, podpaží, záhyby na nožičkách, zadeček).
  • U holčiček čistěte intimní partie zepředu dozadu a pečlivě omyjte všechny záhyby.
  • U chlapečků předkožku nepřetahujte.
  • Po vyjmutí z vody dítě pečlivě osušte měkkým ručníkem, hlavně opět ve všech záhybech.
  • Vatovými tyčinkami se širokým koncem velmi opatrně očistěte nos a uši, aniž byste vnikali příliš hluboko.
  • U novorozence navíc dohlédněte na pupík. Než se zcela zahojí, je vhodné ho dezinfikovat lihem a udržovat v suchu.
  • Po koupeli můžete zastřihnout děťátku nehtíky pomocí nůžek se zakulacenou špičkou nebo dětských kleštiček.
  • Následně použijte hydratační prostředek – dětský olejíček či mléko. Jemná dětská kůže se snadno vysušuje, takže potřebuje pravidelnou péči.
  • Chcete-li, dopřejte děťátku ještě lehkou masáž bříška či nožiček, která ho příjemně uvolní.

 

6. Kde koupel provádět?

 

Koupání ve velké vaně

Používáte-li ve vaně podložku či lehátko, můžete bez problémů koupat už i novorozené miminko. Výhodou je volný prostor na pohyb nožiček, což může ulevit od nadýmání a přispět k psychické pohodě. Nevýhoda spočívá v tom, že rodič se musí k dítěti do vany ohýbat a také se spotřebuje více vody. Možností je také koupání v dostatečně prostorném umyvadle, kam lze rovněž vložit menší podložku.

 

Koupání v dětské vaničce

Vanička je pro řadu rodičů optimální – je bezpečná a praktická, mnohdy se s ní snáze manipuluje a můžete ji umístit i mimo koupelnu, pokud to situace vyžaduje. Existují modely s tvarovaným dnem, které dítěti dodávají oporu, nebo naopak s plochým dnem, kam lze vložit dodatečné lehátko. Stačí vybrat variantu, která bude miminku pohodlná a udrží ho ve správné poloze.

 

Koupání v kyblíku

Koupací kyblík bývá zajímavou volbou hlavně pro velmi malá miminka. Poskytuje pocit stability a spotřebujete v něm méně vody. Některé děti mohou ocenit i to, že jim kyblík připomíná uzavřenější prostředí, které znaly z období před narozením. Ale každé dítě je jiné a některým se naopak menší prostor tolik nezamlouvá.


Jak koupat miminko: 10 nejčastějších dotazů

 

7. Jaké pomůcky mít připravené?

  • Dětskou vaničku, podložku nebo kyblík
  • Teploměr do vody
  • Dětské mýdlo či jemný sprchový gel
  • Dětský šampon, pokud je potřeba
  • Mycí houbičku či žínku
  • Ručník nebo osušku
  • Dětské tělové mléko, olejíček či krém
  • Mastičku na opruzeniny
  • Čistou plenku
  • Vatové tyčinky na uši a nos
  • Dětské nůžky na nehty nebo kleštičky
  • Hřebínek nebo kartáček na vlásky
  • Oblečení na převlečení (například pyžamko)
  • Pro novorozence také dezinfekci pupíku (líh) a vatový tampon

 

8. Jak si poradit s koupelí kojenců a batolat?

Jakmile už dítě dokáže samo sedět, lze přejít na koupání ve velké vaně, kde mu dopřejete více volnosti na pohyb. Větší prostor doplňte vhodnými hračkami do vody, aby se koupel proměnila ve zábavné dobrodružství. Pokud je dítě veselejší, lépe zvládne i běžné omývání a čištění. Přitom nezapomeňte na protiskluzovou podložku či speciální sedátko do vany pro větší bezpečí. Jinak se postup koupání, ani následná péče (osušení, mazání dětským mlékem) příliš neliší od novorozenců. Větší děti je vhodné koupat zhruba hodinu před večerním jídlem.

 

Jak často koupat batole?

Batolata se už pohybují víc a snadno se ušpiní, navíc pro ně bývá koupání zábavou, takže není problém mýt je i denně. Pokud však dítě trpí ekzémem či jinými obtížemi s kůží, doporučuje se omezit dobu strávenou ve vodě na minimum. Případně ho rychle osprchujte. Kůže tak méně vysychá a vy jste si jisti, že hygienu nezanedbáváte. Nezapomeňte pokožku dál promašťovat šetrnými dětskými přípravky.

 

9. Jak pečovat o dětské vlásky?

U zcela malých dětí postačí otírání žínkou, šampon není nutný. Novorozencům zpravidla stačí umýt hlavičku šamponem jednou za týden či dva, pokud se vlásky viditelně neumažou. U batolat záleží na míře znečištění, ale obvykle není třeba vlásky umývat víc než dvakrát týdně. Důležité je používat šetrné dětské šampony, které nedráždí oči ani pokožku hlavy.

 

10. Lze s miminkem do bazénu?

V zásadě ano, a to už po zahojení pupíku. Jemná dětská imunita však vyžaduje obezřetnost, proto je ideální mít doma či v rodině vlastní menší bazének s kvalitní vodou. Veřejný bazén či plavecké kurzy se doporučují přibližně od druhého měsíce života, a to zejména tehdy, pokud se o kvalitu vody opravdu důsledně pečuje. Pamatujte, že chlor ve vodě může podráždit citlivou pokožku i oči miminka, proto vše sledujte a po koupání dítě pořádně opláchněte a ošetřete.


Autor článku: Bibik.cz
Nejnovější příspěvky
Na vašem soukromí nám záleží Používáme soubory cookie a podobné nástroje, které jsou nezbytné k tomu, abychom Vám umožnili nakupovat, vylepšovali Váš zážitek z nakupování a mohli poskytovat naše služby.
Více informací Méně informací